Biyografi

KEREM ALTUN

1955 yılında Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ekrek köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Erciş’te tamamladı. Öğretmen okulu mezunudur. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü tamamladı. Anadolunun değişik bölgelerinde Eğitim Yöneticiliği görevlerinde bulundu.

Sonrasında sırasıyla;

-Kültür Bakanlığı Müzik ve Sinema Eseri Dairesi Başkanlığı,

-Başbakanlık Müşavirliği,

-Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel MÜDÜRÜ,

-Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü,

-Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü görevlerini icra etti.

23. Dönem Van Milletvekili olarak Parlamentoda yer aldı. Yasama faaliyetleri kapsamında Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde bulundu ve diğer bazı komisyonlarda görev aldı.

Milli Eğitim Bakanlığında Sosyal Bilimler, Spor ve Güzel Sanatlar Liselerinin açılması, müfredat reformu ve öğretmen kariyer sisteminin kurulması gibi birçok projede imzası bulunmaktadır. Bakanlıktaki görevi boyunca Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin eğitim sistemleri üzerinde incelemeler yaptı. Bununla birlikte, AB müktesebatına uyum yasaları çalışmaları çerçevesinde Brüksel’de “Eğitim ve Kültür” faslına ilişkin müzakerelerde ülkemizi temsil eden heyet içinde yer aldı.

Kültür Bakanlığında Meslek Birliklerinin kurulmasında rol aldı. Ayrıca, dünyanın birçok ülkesinde kültür ve sanat alanında düzenlenen etkinliklerde ülkemizi temsilen giden heyetlere başkanlık etti.

Türkiye Gübre Sanayi Denetim Kurulu üyeliği ile birlikte, birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu, mütevelli heyeti üyesi ve yönetici olarak görev üstlenmiştir. Türkiye’nin temel meselelerine ilişkin karar verici mercilere sunulmak üzere akademisyenlerle yapılan çalışmalarda koordinatörlük görevlerinde bulunmuştur.

STK çalışmaları: Van Kültür ve Sanat Derneği Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ile Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde yer almıştır

Evli ve iki çocuk babasıdır.